Sanal gerçekliğin özü üç boyutlu sanal bir dünya oluşturulması ve hikayenin kurgulanmasıdır. Yaygın olarak bilinen bilgisayar oyunlarındaki haritalar gibi bir 3D dünya oluşturulur. Ardından burada gerçekleşecek olan etkileşimler belirlenir. Ve bunların modeldeki bileşenlere giydirilmesi yapılır. Sanal Gerçeklik yazılımları, katılımcılarına gerçekmiş hissi veren, bilgisayarlar tarafından yaratılan dinamik bir ortamla karşılıklı iletişim olanağı tanıyan, üç boyutlu bir benzetim modelidir. Bu ise tasarladığımız sistemleri kavrama ve algılama gücümüzü önemli ölçüde arttıracaktır. Şu ana dek eğlence dünyasından, tıp alanındaki karmaşık bilimsel deneylere kadar pek çok uygulama alanı bulmuştur.

VR ile çok geniş bir dünya ve teknoloji bizleri bekliyor böylesi muhteşem ve her alanda ihtiyaç olan teknolojilere sanal gerçeklik yazılım geliştirme ve sanal gerçeklik çözümleri ile yanıt verebiliriz.

Kullanıcıların oluşturulan sanal ortamların içinde gezebilmelerini, ortamı gerçek dünyadaki gibi algılayıp etkileşimde bulunabilmelerini sağladığı gibi, gerçek dünyada yapılması imkansız inceleme yöntemlerini de mümkün kılar. Bu yönüyle tamamen eşsiz bir teknoloji olup, deneyim yaşatmaya odaklı bir teknolojidir. Böylece, pek çok sektörde, ihtiyaç duyulan testlerden veri analizlerine, tanıtımlardan teknik eğitimlere kadar çeşitli iş süreçleri daha hızlı ve düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilir.